اینجا هستید :
خانه کتابخانه کتب معماری دانلود کتاب هنرستان عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب هنرستان عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

مقدمه

از بدو خلقت موجودات، جانوران مختلف به منظور حفاظت خود از بلایای طبیعی و درندگان، دربی پیدا کردن مسکن برآمدند. در طی میلیونها سال، تنها انسان به فراخور طبیعت ضعیف تر و خصلت برتر خود، غارها و بلندای درختان را ترک کرد و ساختمان سازی در سطح زمین را تجربه نمود. سپس تجارب خود را به فرزندانش منتقل کرد. سالهای متمادی طول کشید تا بنایان به عنوان طبقه ای برگزیده، با در نظر گرفتن کلیه عوامل محیطی مانند اقلیم، جغرافیا و همچنین مصالح موجود، به خلق شاهکارهای ابدی دست زدند که بیانگر تمدنهای پر قدرت زمان خویش هستند، در معماری امروز باید از مهارتها و تخصصهای مختلف موجود بهره گرفت تا نتیجه بهتری بدست آید و کیفیت و کمیت کار معماری را افزایش دهد. و مبانی کتاب حاضر با این هدف برنامه ریزی شده که بتواند خلا بین مهندسان معمار و مجریان ساختمان را در دفاتر و همچنین کارگاههای ساختمانی پر کند.
برای فراگیری بیشتر کتاب ذکر چند نکته برای هنرجویان ضروری به نظر می رسد :
– به علت وابستگی فصول مختلف به یکدیگر، حفظ ترکیب و آموزش کامل مطالب هر فصل برای یادگیری مباحث بعدی لازم است.
– در ابتدای هر فصل با آموزش مطالب ساده، زمینه برای جذب مباحث پیچیده تر فراهم شده است. بهتر است در آموزش این قسمت دقت بیشتری به عمل آید. ا – جز ثبات ارائه شده، اکثرا دارای مقیاس مناسب و مستفیما قابل استفاده هنرجویان هستند .
– برای آموزش بهتر، توصیه می شود به کمک جزئیات موجود، سؤالات متفاوتی برای هنرجویان مطرح شود تا طراحی کنند.
– برای فراگیری عملی مطالب کتاب، توصیه ضروری این است که ساعات اضافی برای بازدید از کارگاهها و تهیه گزارشهای هفتگی اختصاص یابد و امکانات کارآموزی عملی برای هنرجویان فراهم شود

شناخت زمین و پی سازی

هدفهای رفتاری: پس از پایان این فصل از فراگیر انتظار می رود بتواند :
– لزوم شناسایی زمین را توضیح دهد
– انواع زمین را تعریف کند.
– نقش بی در ساختمان را تعریف کنند .
– پی های نواری را توضیح دهد.

ا- ا- شناسایی زمینی که ساختمان را بر روی آن بنا می کنیم

زمین، نام پوسته سرد و منجمد شده ای است که روی آن زندگی می کنیم و ساختمانهای خود را بر روی آن بنا می کنیم . مهندس طراح قبل از هر چیز می باید زمین محل ساختمان را مورد آزمایش قرار دهد، و از اجزاء آن در لایه های مختلف مطلع شود.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

این نکته را باید در نظر داشت که زمین مانند یک کیک خامه ای از لایه های مختلفی تشکیل شده که هر یک دارای خصوصیاتی متفاوت هستند، بنابراین شکل ظاهری زمین نمی تواند بیان کننده مواد منشکله خاک در اعماق آن باشد. اگر به شکل ۲-۱ دقت نمایید متوجه خواهید شد که چگونه لایه های مختلف که مسلما توانایی های تحمل مختلفی هم دارند بر روی یکدیگر قرار گرفته اند.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

شکل ۲-۱- آیا هنوز معتقدید که شکل ظاهری زمین می تواند بیان کننده مواد متشکله خاک در اعماق آن باشد؟

۱ – ۲ – آزمایش خاک

شناسایی خاک می تواند بوسیله نمونه برداری انجام پذیرد. آسانترین روش «چاه زنی» می باشد که با کمک نمونه برداری به ما امکان ساخت فنرهای زیرین خاک را می دهد. بهترین روش نمونه برداری از ابتدا تا انتهای جاه می باشد نمونه خاکها را در ظروفی مکعبی شکل به ابعاد ۳۰×۲۰×۲۰ سانتیمتر قرار داده و سپس در آن را بسته و با یک نوار چسب مناسب درزهای آن را مسدود می کنیم. در روی جعبه نیز مشخصات محل و عمق مورد نظر را یادداشت می کنیم. حفاری چاه باید تا رسیدن به خاک خوب ادامه یابد. ابتدا در آزمایشگاه، دانه های متشکله خاک را از نظر اندازه و درشتی بررسی می کنیم و همچنین نسبت وزنی آنها را با یکدیگر می سنجیم به این عمل «تجزیه و تحلیل دانه بندی خاک» | می گویند.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

خاک می تواند تشکیل شده باشد از:

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

برای تعیین چگونگی دانه بندی خاک آن را از صافیهای مختلف (الک) عبور می دهیم . با توجه به شکل ۴-۱ با نام گذاری و ابعاد و کاربرد دانه های سنگی مختلف آشنا می شویم . دانه های خاک بر حسب اندازه شان با استفاده از الک مشخص می شوند. الک عبارت است از یک توری سیمی نصب شده در انتهای یک قوطی کم عمق). این تقسیم بندی شامل خاک رس، لای با سیلت، ماسه، شن و قلوه سنگ است. به طور حتم یکی از عواملی که در تاب تحمل خاک مؤثر است وزن مخصوص توده خاک می باشد، تجربیات به دست آمده بر مبنای آزمایشها ثابت نموده که به طور کلی:

خاکهایی که دارای درصد بیشتری از دانه های درشت می باشند، پس از متراکم شدن به وزن مخصوص بالاتری نسبت به خاکی که دارای درصد بیشتری از دانه های ریز می باشد دست می یابند.

برای آزمایش آن کافی است یک دانه درشت سنگی را همان طور که در شکل ۵-۱ نمایش داده شده است در نظر بگیرید تصور کنید که بجای آن دانه درشت توده ای از دانه های ریز را انبانه نماییم. مسلم است که در پایان این جا به جایی مقداری فضای خالی در این توده باقی می ماند که قبلا قطعه بزرگ فاقد آن بوده است. این فضاهای خالی باعث تقلیل وزن مخصوص و همین طور موجب کاهش تحمل خاک شده اند.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

٣- ا- تأثیر آب بر خاک

آب نقش بسیار مهمی در خاک و مقاومت آن ایفا می کند. به دشتهایی که بستر آنها از جنس خاک رس است بماند بشید، آیا در روزهای گرم تابستان ترکهای عمیق و عرض بر باروری آنها را به باد میاورید؟ آیا بر روی سطح شکننده ولی تا حدودی مقاوم آنها اقدم زده اید؟ آیا دقت نموده اید که پس از یک بارندگی چگونه به سطحی لغزنده تبدیل می گردند؟

شکل ظاهری و استحکام خاک خفرم خاکهایی که حاوی مقدار بیشتری خاک بری می باشند به طرف روشتی بر اساس میزان آب آنها تغییر می کند.

همین طور با افزایش میزان آب افزایش حجمی هم در خاک رخ می دهند. اگر خاک خشکی را مرطوب نماییم وقتی که مقدار آب جذب شده از حد معینی تجاوز نماید، متورم می شود . این ازده باد حجم می توانند باعث حرکت دادن یا بلند کردن ساختمان از روی زمین گردد، خصوصا در مناطقی که طبیعت خشکی دارند زمانی که خاک به طور ناگهانی مرطوب گردد این عمل بیشتر اتفاق می اقند | و این همان دلیلی است که باعث کج شدن برج بترا شده است اتکل ۸ – ۱). برای جلو گیری از ایجاد مشکلات در این زمینه، ضروری است که در آزمایشگاه، خاکی را که می خواهیم بر روی آن ساختمانی بنا کنیم، دقیقا مطالعه کرده تا اطلاعات لازم را به دست آوریم.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

باید بدانیم که جذب آب توسط زمین یکی از دلایل بسیار مهم نشست ساختمانها و بوجود آمدن ترکهای بسیار زیادی در آنها می گردد أشکل ۱-۱)، میزان این نشستها بستگی به مقدار خاک رس در ترکیب مواد تشکیل دهنده زمین دارد.

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

هر چقدر که بر آن خاک رس در زمین بیشتر باشد امکان فرو رفتن غیر متجانس ساختمان دار خاک و در نتیجه بروز ترکها بیشتر می گردد و همچنین اسب موجب لغزندگی و بریز تپه ها می گردد، و این به دلیل کم شدن مقاومت خاک پس از نفوذ رطوبت به آن می باشد.

۴- ا- انواع زمبنها

زمینها از دید جنسی و دانه بندی به هشت گروه زیر تقسیم بندی شده اند ؛

۱ – ۴ – ۱ – زمین شن بوم : مخلوطی از شن و ماسه ولاتی با کم و بیش دانه های قلوه سنگ که بهترین آن دارای دانه بندی پیوسته است. می توان آن را به آسانی متراکم کرد و به وزن فضایی آن افزود .

۴ – ۲ -ا- زمین شنزار: دارای حدود دو سوم شن است و ماسه و لای بسیار کمی دارد. آب در این گونه زمینها باقی نمانده فرو می رود

۴ – ۳ – ا- زمین ماسه زار: دارای حدود دو سوم علیه است و کمی شن به همراه دارد و لای آن بسیار کم است این گونه زمینها را می توان رقاب و متراکم کرد

۴- ا- ا- زمین خاکی: دارای حدود دو سوم ماسه و حدود یک سوم خاک رس و لای می باشد و می توان آن را میرا کم کرده

۵- ۴- ا- زمین برسی و گل آهکی: ارمین گل آهکی ۴۰ تا ۷۵ درصد وزنش گرد سنگ آهک و ۲۵ تا ۶۰ درصد آن خاک رس است زمین درسی دارای حدود دو سوم خاک رس و حدود یک سوم ماه است. این گونه خاکها در صورت خشک بودن قابل بار گذاری هستند و چنانجیه آپ بمکند یاد کرده خمیری و شل می شوند. لذا ساختمان سازی بر روی آنها توصیه نمی شود .

۶- ا- ا-زمین لایی: بیش از دو سوم آن لاتی است و مأمه کمی دارد. این گونه زمینها حالت چسبندگی دارند و براکم پذیر نیستند و قابلیت بارگذاری ندارد.

۷- ۴ – ۷ – زمین لجنتی: بیش از دو سوم آن لانی است. ماسه آن خیلی کم است و کم و بیش خاک تیاتی به همراه دارد که آن را تیره رنگ کرده و قابل ساختمان سازی نیست .

۴ – ۸ – ا- زمین خاک دستی: که از تجمع نخاله های ساختمانی و با خاک حاصل از خاکبرداری و حتی زباله به وجود آمده است و به علت عدم پیوستگی و یکنواختی آن ساختمان سازی کلم برداری آن به هیج وجه توصیه نمی شود

زمینها از نظر کندن و جا به جا کردن در واقع از دید اجرایی به پنج دسته تقسیم شده اند که به شرح زیر می باشند

الف – زمین ہیلی : که با بل برداشته می شود و نیازی به کندن ندارد. مانند ماسه و شن و خرده سنگ. بدیهی است که این زمین فاقد چسبندگی می باشد.

ب – زمین پا بیلی: که با بیل و فشار با کنده می شود و نیاز به کندن با کلنگ ندارد. ماتد من و مایه خالی اور سیل ها و زمینهای توأمی

ج – زمین کلنگی: که باید با تگلنگ کنده شود. چسبندگی دانه های آن به یکدیگر از زمین بایلی بیشتر است، بدنه گود کنده شده در زمین کلنگی، به ویژه پس از بارندگی باید به صورت عمودی بماند . این گونه زمینها قابلیت ساختمان سازی دارند.

د- زمین دج: بسته به سختی شان، با کلنگ، بنگ با کمپرسور کنده می شوند. آنها زمینهای من بومی هستند که دانه های آنها به همدیگر چسبیده اند. بدنه گوه کنده شده در این زمینها، به ویژه پس از بارندگی باید به صورت عمودی باقی بماند.

 

دانلود کتاب pdf عناصر و جزئیات رشته نقشه کشی معماری

 

درباره نویسنده

علیرضا شکوری معماري چيزي نيست كه در ذهن منتقد باشد معماري در مورد زندگي واقعي است، درباره مردم است، درباره مسكن دادن به مردم و تأمين نيازهاي ايشان است

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان