اینجا هستید :
خانه آموزش معمار نشان طرح معماری طرح 4 بیمارستان دانلود رایگان پاورپوینت ضوابط بیمارستان (از تاریخچه تا انواع بیمارستان , ضوابط و دیاگرامها)

دانلود رایگان پاورپوینت ضوابط بیمارستان (از تاریخچه تا انواع بیمارستان , ضوابط و دیاگرامها)

دانلود رایگان پاورپوینت ضوابط بیمارستان (از تاریخچه تا انواع بیمارستان و دیاگرامها)

ضوابط بیمارستان و مجموعه دیاگرامهای هر فضا بصورت یک پاورپوینت برای شما عزیزان تهیه و تنظیم شده است که بصورت رایگان میتوانید از انتهای صفحه  آنرا دانلود کنید.با پیشنهادات و انتقادات خود ما را یاری کنید.

فصل اول : تاریخچه

فصل دوم : تعاریف

فصل سوم : ضوابط

فصل چهارم : دیاگرامها

فصل پنجم : ریزفضاها

ضوابط بیمارستان

ضوابط بیمارستان

تاریخچه طب سنتی درایران

طب در تمام ادوار تاریخ زندگی بشر، با او همراه بوده است. همچنان که درد و رنج جزئی از زندگی بشر است، پس او همواره به دنبال راه علاج گشته و می گردد. در ایران، یونان، روم، آشور، کلده، مصر و تمامی جهان متمدن قدیم مردم از طب اطلاعاتی داشتند و کسانی که طبابت می کردند، گاهی به صورت موبدان خدمت می کردند و این بقراط حکیم بود که توانست طب را از این شکل خرافاتی و معبدی بیرون آورد

lطب در تمام ادوار تاریخ زندگی بشر، با او همراه بوده است. همچنان که درد و رنج جزئی از زندگی بشر است، پس او همواره به دنبال راه علاج گشته و می گردد. در ایران، یونان، روم، آشور، کلده، مصر و تمامی جهان متمدن قدیم مردم از طب اطلاعاتی داشتند و کسانی که طبابت می کردند، گاهی به صورت موبدان خدمت می کردند و این بقراط حکیم بود که توانست طب را از این شکل خرافاتی و معبدی بیرون آورد. او ثابت کرد که مرگ و زندگی بر طبق قوانین منظم جهان رخ می دهد و به علاوه مسائل اجتماعی و وجدانی خاصی نیز برای طبیب معین نموده است که گواه آن «سوگند نامه بقراط» است.
در کشور ما طب و طبابت ادوار مختلفی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:
الف) دوران هخامنشی
ب) دوران ساسانی
ج) دوران اسلامی

l۱) دوران هخامنشی
این دوره یکی از ادوار درخشنده و پرثمر طب ایران است و در ۲۵۰۰ سال پیش از این علم دارای منزلت خاصی بوده است چرا که در کتب مذهبی زرتشت نیز به خصوص از بهداشت، بسیار سخن گفته شده است. لذا از این دوران پزشکان طبقه بندی شده اند که مهم ترین آنها طبیب (پزشک)، جراح (کارد پزشک)، منتر پزشک و گیاه پزشک یا پسیانز هستند که در اوستا می توان به یادداشت هایی در این مورد دست یافت.
۲) دوران ساسانیان
انتقال اصل و مایه طب، از دوران هخامنشی به دوران ساسانی بود اما بر اثر اختلافات مذهبی که در امپراتوری روم شرقی بین امپراتوران با دانشمندان و پزشکان پیدا شد، دوران جدیدی در تاریخ طب ایران و نتیجتاً در طب اسلامی پدیدار شد. ایران از همسایگان کشور های روم شرقی بود بنابراین دانشمندان و پزشکان عالی رتبه از مرز ها به ایران مهاجرت کردند و به تعلیم این دانش اشتغال ورزیدند و به این ترتیب بیمارستان و مدرسه جندی شاپور تأسیس شد. در دوران انوشیروان انقلاب بزرگی در علم طب ایران و جهان به وقوع پیوست که همانا تأسیس اولین کنگره پزشکی برای مناظره و مباحثه پزشکان در مورد فلسفه و طب بوده است.
۳) دوران اسلامی
واگذاری تمام میراث ساسانیان علاوه بر میراث بزرگ یونانیان به مسلمانان، پس از غلبه اعراب بر ایران و انقراض سلسله ساسانیان و اشاعه زبان عربی بود. مثلاً در دوران عباسیان «جندی شاپور» به بغداد انتقال یافت به این ترتیب کم کم بغداد مرکز علم و دانش پزشکی شد و جندی شاپور از رونق افتاد، خلاصه آن که به برکت تعالیم اسلامی مسلمانان به خدمات بزرگی در علم طب، ترجمه و تألیف متون پزشکی توفیق یافتند.در دوران اسلامی به خصوص در باب ترجمه در اثر تشویق های افراد درجه اول اجتماع، باب جدیدی بر مترجمین باز شد و آثار زیادی به صورت کتاب های طبی، علمی، فلسفی، تاریخی و غیره از زبان یونانی به عربی ترجمه شد.

lطی قرون سوم، چهارم، پنجم و ششم هجری قمری، پزشکان ایرانی توانستند برگ های زرینی بر تاریخچه طب جهان اضافه کنند و تحولات و انقلابات بزرگی را در طب ایجاد نمایند. از جمله محمد زکریای رازی، عباس مجوسی اهوازی، شیخ الرئیس ابوعلی سینا و اسماعیل جرجانی .
اگر بخواهیم مروری بر دستاوردهای تلاش های بی شائبه دانشمندان ایرانی و ثمرات آن در جهان پزشکی داشته باشیم می توانیم بگوییم.
۱) بیرون آوردن علم طب از صورت نظری و متحول ساختن این علم با ایجاد بستر مناسب برای عرضه طب عملی، گامی بسیار مثبت در راه توسعه و پیشبرد این دانش بوده است.
۲) ایجاد نظم و ترتیب در دانش طب پراکنده و بی سر و سامان یونانی و افزودن اطلاعاتی جدید در زمینه پزشکی و تکمیل اطلاعات قبلی.
۳) با نظر بر وظایف و طبایع شرح داده شده برای اعضای بدن، تاثیر دارو و درمان را با توجه به طبیعت داروها و شرایط اقلیمی بیماران وارد علم پزشکی ساخته اند و توانستند تا قرن شانزدهم، هفدهم و نیمه های قرن هجدهم در علم پزشکی اروپا، تاثیرات حیرت انگیزی به جا بگذارند. حتی عده زیادی از پزشکان اروپایی (آلمان و اتریش) تحت تاثیر افکار و تحقیقات پزشکان اسلامی قرار گرفتند و آنان را آرابیست (Arabistes) می نامیدند که تا اوایل قرن هفدهم میلادی در اروپا از حامیان زیادی برخوردار بودند و افکارشان مورد توجه بوده است.

تاریخ بیمارستان در ایران

lبیمارستان های ایران و سایر بیمارستان های شرق اسلام که عموما به همت ایرانیان بناگردیده و ثمره آن به جهان پزشکی آن دوران رسیده است،برخی از این بیمارستان ها در خاک ایران قرار دارند و برخی در کشورهای دیگر واقع اند. این بیمارستان ها عبارتند از:

lبیمارستان جندیشاپور: در بیمارستان جندیشاپور عده زیادی طبیب به خدمت اشتغال داشتند که مهمترین آنها خاندان بختیشوع یا آل بختیشوع می باشند. این بیمارستان نقش بسیار مهمی در طب اسلامی ایفا کرده و دنباله آن تا اواخر قرن سوم هجری نیز کشیده شده است .

lبیمارستان ری: این بیمارستان که به نام بیمارستان ری و یا بقول ابن القفطی مارستان ری نامیده می شده از بیمارستانهایی است که در سده سوم و چهارم در ایران بوده است.بعضی از مورخات تاریخ طب گفته اند که رازی ریاست بیمارستان عضدی بغداد را به عهده داشته است.

lبیمارستان زند: این بیمارستان از تاسیسات عمروبن لیث صفاری است. عمرو در زرند بازاری به نام خود ساخت و آن را بر مسجد جامع و بیمارستان آنجا و بر مسجدالحرام وقف کرد.  به نظر می رسد که این بیمارستان و بیمارستان ری قدیمی ترین بیمارستان های ایران پس از ظهور اسلام می باشند.

lبیمارستان اصفهان: از این بیمارستان اطلاعات زیادی در دست نیست، این بیمارستان در سده چهارم هجری قمری وجود داشته و احتمال می رود در دوره سلسله آل بویه بنیان گزاری شده است.

lبیمارستان نیشابور: این بیمارستان از اقدامات طبیبی به نام عبدالملک بن ابی عثمان محمدبن ابراهیم نیشابوری معروف به خرگوش است که در ابتدا در مکه به تحصیل فقه
            می پرداخت و بعد از بازگشت به موطن خود این بیمارستان را  ساخت. وی به سال ۴۰۷ هجری وفات یافت.

lبیمارستان مرو: از جزئیات مربوط به این بیمارستان اطلاع زیادی در دست نیست.

انواع درمان

lنمک درمانی

lگیاه درمانی

lسنگ درمانی

lموسیقی درمانی

ضوابط بیمارستان

ضوابط بیمارستان

تعاریف

وجه تسمیه بیمارستان 

ایران صدا: نام بیمارستان واژه ای فارسی است؛ زیرا بیمار به مریضان گفته می شود و”ستان” به معنی جای است و نام بیمارستان به یونانی “اخشندوکین”است. همچنین مریض خانه، دارالمرضی و دارالشفاء نیز مترادف بیمارستان است.

ضوابط بیمارستان

ضوابط بیمارستان

واژه های نهایی شده

                                 تعریف نهایی شده

بیمارستان

مکانی است که با اخذ مجوز از وزارت بهداشت  ، درمان و آموزش پزشکی با استفاده از امکانات تشخیصی ، درمانی  ، بهداشتی  ، آموزشی و پژوهشی به منظور درمان و بهبودی بیماران سرپایی و بستری به صورت شبانه روزی تاسیس می گردد و به بیمارستان عمومی و تک تخصصی تقسیم می شود.

بیمارستان عمومی

بیمارستانی است که باید حداقل داری چهار بخش بستری شامل داخلی ، جراحی عمومی ، زنان و زایمان و اطفال و بخش هی آزمایشگاهی ، داروخانه ،  رادیولوژی و فوریت های پزشکی ( اورژانس (  و تغذیه باشد.

بیمارستان تک تخصصی

بیمارستانی است که در یک رشته تخصصی یا فوق تخصصی پزشکی فعالیت می کند.

درمانگاه

مکانی است که با اخذ مجوز از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به صورت شبانه روزی بیماران سرپایی را بری درمان می پذیرد و بر حسب نوع فعالیت به درمانگاه عمومی و تخصصی تقسیم می شود.

درمانگاه تخصصی

درمانگاهی است که به منظور ارایه خدمات تشخیصی و درمانی در یکی از رشته هی تخصصی پزشکی مانند قلب و عروق و یا تشخیص و درمان یک یا چند بیماری مشخص مانند دیابت که متخصصین رشته های مختلف با آن همکاری می کنند ، طبق ضوابط موضوع آیین نامه هی مربوط تاسیس می شود.

درمانگاه عمومی

درمانگاهی است که به منظور ارایه خدمات تشخیصی و درمانی در بیش از یک رشته تخصصی عمومی فعالیت دارد.

مرکز جراحی محدود و سرپایی

به مکانی اطلاق می شود که در آن بیمار پس از انجام جراحی نیازی به بستری شدن نداشته باشد و حداکثر ظرف چند ساعت قادر به ترک مرکز شود.

آزمایشگاه تشخیص پزشکی

واحدی است که بر طبق مجوز وزارت بهداشت ،  درمان و آموزش پزشکی تاسیس شده و در آن آزمایش هی بیولوژیک ، میکروبیولوژی ، سرولوژی ، بیو شیمیایی ، ایمنوهماتولوژی ، خون شناسی ، بیوفیزیکی  ، سلول شناسی ، بافت شناسی،  ژنتیک سلولی و ملکولی و سایر آزمایش ها بر روی مواد و نمونه هی حاصل از بدن انسان با هدف به دست آمدن اطلاعات جهت تشخیص ، پیشگیری یا پیگیری درمان  و یا ارزیابی و سنجش سلامت انجام می شود و شامل دو بخش بالینی و تشریحی است .

آزمایشگاه تشخیص پزشکی تشریحی

آزمایشگاهی تشخیص پزشکی است که جهت تشخیص بیماری ها از طریق انجام آزمایش هی سلول شناسی و بافت شناسی بر روی نمونه هی به دست آمده از بدن انسان ( زنده و مرده ) سروکار دارد و ممکن است از روش هی متنوعی بری این منظور استفاده نماید .

آزمایشگاه تشخیص پزشکی بالینی

آزمایشگاه تشخیص پزشکی است که داری یک یا تمام بخش هی مربوط به آزمایشگاه تشخیص پزشکی به جز فعالیت هی مربوط به آزمایشگاه تشخیص پزشکی تشریحی می باشد .

پایگاه بهداشت

واحدی مستقر در مناطق روستایی با بیش از ۶۰۰۰ نفر جمعیت و کلیه مناطق شهری است و جمعیتی حدود ۱۲۵۰۰ نفر را پوشش می دهد . پرسنل در آن شامل ماما ، کاردان بهداشتی زن ، کاردان بهداشتی مرد ، خدمتگزار است .

خانه بهداشت

واحدی مستقر در روستاست که غالبا چند روستی دیگر ( روستاهی قمر ) را نیز پوشش می دهد . جمعیت تحت پوشش هر خانه بهداشت با ۲ مجوز ( زن و مرد ) حدود ۲۰۰۰ نفر است بهورزان زن و مرد ، کارکنان خانه بهداشت هستند که بومی بودن آنها ( اسکان در روستی اصلی یا روستاهی قمر ) از شرایط ضروری است .

مرکز بهداشتی درمانی روستایی

مرکز بهداشتی درمانی مستقر  در روستاست که خانه بهداشت آن روستا و غالبا چند خانه بهداشت از روستاهی همجوار را در پوشش خود دارد . جمعیت تحت پوشش این مرکز حدود ۹۰۰۰ نفر است و در آن پزشک عمومی ، کاردان یا کارشناس بهداشتی و در صورت فعال نبودن بخش خصوصی  ، تکنسین آزمایشگاه و دارویی ،  بهیار با کمک کار اداری و با رعایت پزشک فعالیت می کنند . وظیفه اصلی این مرکز ، پشتیبانی از خانه هی بهداشت ، نظارت بر کار آنها و قبول ارجاعات و برقراری ارتباط مناسب با سطوح بالاتر است .

مرکز بهداشتی درمانی شهری

واحدی مستقر در مناطق شهری است که پایگاه هی بهداشت را در پوشش خود دارد جمعیت تحت پوشش آن در مناطق شهری که بخش خصوصی فعال دارد حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر است و وظیفه عمده آن پشتیبانی و نظارت بر پایگاه هی بهداشت تحت پوشش و قبول ارجاعات است . چنانچه منطقه شهری فاقد بخش خصوصی فعال باشد این مرکز جمعیت کمتری ( ۱۲۵۰۰  نفر ) را در پوشش خود می گیرد و تمامی فعالیت هی آزمایشگاه ، رادیولوژی و دارویی را نیز خود انجام می دهد . رئیس این مرکز پزشک است .

مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات پایگاه اورژانس

مرکزی است که به منظور اطلاع رسانی و فراخوان اورژانس و هماهنگی بین پایگاههی اورژانس ، در مراکز شهرستان ها  ،  شهرهی داری دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و شهرهی بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر دایر شده است .

مرکز پیام

یکی از واحدهی اورژانس است که درمرکز شهرستان هی با جمعیت کمتر از ۲۵۰۰۰۰ نقر احداث می شود و زیر نظر نزدیکترین مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات پایگاه اورژانس آن منطقه فعالیت می کند .

پایگاه ثابت شهری

پایگاه اورژانس ثابتی است که در مراکز شهرستان ها ، شهرهی داری دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و شهرهی با جمعیت بیش از ۵۰۰۰۰ نفر دایر شده است و در ارتباط با مرکز ارتباطات و فرماندهی عملیات پایگاه اورژانس می باشد .

پایگاه ثبات جاده ای

پایگاه اورژانس ثابتی است که در شهرهی کمتر از ۵۰۰۰۰ نفر جمعیت و در جاده هی پر تردد و یا پر حادثه در محدوده نقاط حادثه خیز مستقر می شود و در ارتباط با مرکز پیام ارتباطات و فرماندهی عملیات پایگاه اورژانس می باشد .

بیمارستان تهران کلینیک

مهمترین اهدافی این بیمارستان عبارتند از:

ارائه خدمات درمانی مطابق با استانداردهای جهانی و قابل قیاس با پیشرفته ترین کشورهای دنیا

ایجاد محیطی آرام، مناسب و مطمئن برای بیماران و خانواده های آنها

ارتقای کیفیت سلامت افراد جامعه

الگو بودن به عنوان ارائه دهنده بهترین کیفیت خدمات درمانی

حضور تمام وقت پزشکان متخصص و فوق تخصص در کلینیکهای بیمارستان

 

بخش های متعددی آن عبارتند از 

ضوابط بیمارستان

ضوابط بیمارستان


جراحی عمومی، مغز و اعصاب، قلب و عروق، گوش و حلق و بینی، داخلی، ارتوپدی، زنان و زایمان، جهازهاضمه، دیالیز، آزمایشگاه، پزشکی هسته ای، سونوگرافی، آندوسکوپی، کلینیک سلامت(چکاپ)،اطفال، غدد، رادیولوژی، پاتولوژی، سی تی اسکن، فیزیوتراپی، کلینیک آلرژی و اودیولوژی.

ضوابط درمانگاه

lدرمانگـاه مؤسسه ای می باشد که بیماران سرپایی را برای درمان می پذیرد و در موارد فوری حداکثر ۲۴ ساعت می تواند بیمار را بستری نماید و بایستی پس از انجام کمک های اولیه در این مدت وسیله بستـری کـردن بیمـار را در

lبیمارستان مربوطه بدهد .

مؤسساتی که تاکنون به نام کلینیک یا پلی کلینیک ایجاد شده اند از این به بعد به نام درمانگاه نامیده خواهد شد .

حداقل تعداد اطاق برای تاسیس درمانگاه عمومی شامل شش اطاق ویک سالن انتظار با امکانات کافی می باشد ودر نظر گرفتن فضاهای لازم جهت بخش های پارا کلینیک به غیر از مساحت ، حداقل زیر بنای ۲۰۰ متر مربع می باشد.
محل درمانگاه در کوچه ماشین رو و ترجیحاً بر خیابان باشد .
حفظ حداقل زیربنای مفید درمانگاه به اندازه ۲۰۰ متر مربع است .
حداقل عرض ساختمان بایستی ۱۲ متر باشد .
حداقل عرض راه پله ۱۲۰ سانتی متر ، حداکثر بلندی پله ۱۸ سانتی متر و شیب پله ۵ درصد با دست انداز و پاگرد مناسب .
در صورتی که تعداد پله ها از طبقه همکف به بالا بیش از ۱۶ پله باشد وجود آسانسور ضروری می باشد . ( اولویت در طبقه همکف است ).
در صورتی که درمانگاه در طبقات همکف ،اول یا زیر زمین ساختمان نباشد تعبیه آسانسور جهت انتقال بیماران الزامی است .
در صورتی که درمانگاه در زیرزمین قرار داشته باشد حداکثر تعداد پله ها از طبقه همکف به زیرزمین ۸ پله می باشد و سایر شرایط ساختمانی نیز در نظر گرفته شود ( زیرزمین فقط در شرایط استثنائی قابل قبول است).
ارتفاع سقف برای درمانگاه های جدیدالاحداث در طبقات ۸/۲ متر و در زیرزمین ۳ متر ضروری است .
هر درمانگاه بایستی ۳ بخش داشته باشد که بخشهای جراحی و داخلی اجباری بوده و بخش سوم انتخابی است .
پیش بینی راه خروج اضطراری برای درمانگاه های جدیدالاحداث الزامی است .
تامین کلیه اقدامات ایمنی از جمله اطفاءحریق ضروری است .
در کلیه قسمت های درمانگاه تأمین نور و تهویه طبیعی ضروری است .
تأمین سیستم سرمایش و گرمایش مناسب ضروری است .
امکان دفع صحیح و بهداشتی فاضلاب لازم است، مهیا باشد .
امکان دفع صحیح و بهداشتی زباله ضروری است .
در درمانگاه های واقع در مجتمع مسکونی ، تجاری و غیره مسیر عبور بیمار به درمانگاه بایستی از مسیر عبور با سایر قسمت های ساختمان جدا باشد .
تبصره : در صورتی که درمانگاه در مجتمع مسکونی واقع شده باشد ارائه رضایت نامه کتبی و معتبر مالکین و ساکنین ساختمان الزامی است .

تأمین حداقل فضاهای مورد نیاز به شرح زیر ضروری است

حداقل تخت های لازم جهت تزریقات وپانسمان وسرم درمانی وتحت نظر ۶ عدد با تفکیک فضای لازم برای خانم ها وآقایان می باشد .
محل تزریقات و پانسمان به تفکیک برای خانم ها و آقایان با کاشی کاری تا سقف که واجد دستشویی با آب گرم و سرد باشد.
وجود سرم تراپی یا بستر موقت به تفکیک برای خانم ها و آقایان با رنگ روغنی قابل شستشو
وجود محل CSR با کف شوی و کاشی کاری تا سقف که دارای ارتباط مناسب با اتاق عمل سرپایی باشد لازم است
اتاق CPR حداقل ۱۲ متر (۴ * ۳ متر مربع ) با رنگ روغنی قابل شستشو در ابتدای ورودی درمانگاه ضروری است.
هر درمانگاه بایستی حداقل دارای دو سرویس بهداشتی به تفکیک خانم و آقا با رعایت کلیه شرایط بهداشتی باشد.
پیش بینی آبدارخانه با کاشی کاری به صورت توکار و بدون لبه دیوارها تا ارتفاع ۸۰/۱ متر ضروری است . وجود تی شورو اتاق کثیف باتهویه طبیعی ونورمناسب که حداقل تا ارتفاع ۸۰/۱ به صورت توکار و کاشی کاری شده باشد لازم است .
وجود انبار تجهیزات و لوازم تمیز ضروری است .
سالن انتظار با زیربنای حداقل ۴۰ متر مربع با نور و تهویه طبیعی ضروری است که دیوارهای آن به ارتفاع ۲۰/۱ متر سنگ کاری به صورت توکار شده باشد .
وجود اتاق استراحت پزشک کشیک با پوشش مناسب دیوارها ( رنگ روغنی ) لازم است .

هر درمانگاه باید محلی جهت پارک آمبولانس داشته باشد .
مطب ها بایستی دارای دستشویی با آب گرم و سرد ، کاشی کاری تو کار پشت دستشوئی به ابعاد ۱ * ۵/۱ مترمربع و پوشش بقیه دیواره ها رنگ روغنی قابل شستشو باشند .
هر درمانگاه بایستی محلی اختصاصی برای پارک صندلی چرخدار و برانکارد داشته باشد .
در صورت عدم وجود واشینگ مرکزی وجود سنیگ شستشوی ابزار در مطب دندان پزشکی و مامایی علاوه بر دستشویی پزشک ضروری است .
در صورت افزایش تعداد اتاق های معاینه لازم است به ازای هر اتاق معاینه ۲۰ متر مربع زیر بنای درمانگاه اضافه شود .
توضیح :از خریدیااجاره ساختمان قبل از تائید کارشناسی خوداری به عمل آید .

اتاق جراحی سرپایی

حداقل ابعاد اطاق ۴ * ۳ متر مربع می باشد .
کف بایستی کاشی یا سرامیک باشد .
دیوار تا سقف کاشی یا، تا ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر کاشی و تا زیر سقف رنگ قابل شستشو داشته باشد .
حداقل یک چراغ معاینه داشته باشد .
وجود قفسه داروهای اورژانس الزامی است .
وجود سینک مناسب جهت شستشوی دست و وجود اتوکلاو در اتاق CSR الزامی است .
وجود وسایل کامل احیاء ، جراحی سرپایی ، ساکشن ، کپسول اکسیژن .
در صورت وجود پنجره بایستی فیکس و دوجداره باشد .
در نظرگرفتن محلی برای وسایل استریل اتاق عمل ( کمد در صورتی که استیل باریل و ضامن باشد قابل قبول است) .

آزمایشگاه

حداقل فضای مورد نیاز ۱۰۰ متر مربع می باشد .
ضروری است محلی برای پذیرش ، سالن انتظار در نظر گرفته شود .
محل نمونه برداری زنان و مردان بایستی جداگانه موجود باشد .
وجود توالت زنانه و مردانه به طور جداگانه .
ضروری است سالن آزمایشگاه مجهز به دستشویی باشد .
اتاق نگهداری ادرار و مدفوع بایستی قابل شستشو ( ترجیحاً کاشی ) و مجهز به هود و دستشویی باشد .
اتاق باکتری شناسی قابل شستشو ( ترجیحا ً کاشی ) و مجهز به هود و دستشویی باشد .
محلی جهت اتاق شستشو و استریل در نظر گرفته شود .
لازم است اتاقی جهت دفتر آزمایشگاه در نظر گرفته شود .
در صورتی که آزمایشگاه مجوز و پروانه پاتولوژی نیز داشته باشد وجود یک اتاق مجزا و مجهز به هود یا تهویه مناسب و دستشویی ضروری است .
لازم به ذکر است مساحت هر واحد آزمایشگاه از ۳۵ تا ۴۵ مربع می تواند متغیر باشد

بخش داروخانه

۱- حداقل مساحت ( کف ) داروخانه روزانه ۲۴ متر مربع بوده و باید انبار یا بالکن داخلی مناسب جهت نگهداری داروها وجود داشته باشد . در مورد داروخانه شبانه روزی حداقل ۴۰ متر مربع مساحت کف و انبار یا بالکن داخلی مناسب خواهد بود این متراژ در مناطق روستایی ودهستان ها با اختلاف ۴ متر مربع قابل قبول می باشد.

l 2- حداقل شرایط بهداشتی ، ایمنی و فنی داروخانه ها به شرح ذیل است:

دیوارها از رنگ آمیزی مناسب برخوردار بوده و کف داروخانه کاملاً صاف و قابل شستشو و دارای دستشوئی وقفسه بندی مناسب با حجم داروها باشد .

داروخانه می بایست دارای وسایل ایمنی لازم باشد .

وجود یخچال برای نگهداری داروهایی که باید در دمای پائین نگهداری شود .

حرارت داخلی داروخانه باید جهت حفظ و حراست داروها مناسب باشد .

۳- وجود فضای ساخت دارو با تجهیزات لازم درمانی

فعالیت های مجاز

در کاربری درمانی فقط احداث واحدها و مراکز درمانی و مطب پزشکان در اراضی با رقوم ۲۲-به بالا مجاز است و احداث هر نوع کاربری دیگر دران ممنوع میباشد.

lضوابط و مقررات تفکیک

lتفکیک کاربری درمانی پیش بینی شده در طرح تفصیلی ممنوع است و برای هر یک از مکانها بایستی طرح سایت و فنی مهندسی تهیه گردد و به تصویب مراکز ذیصلاح برسد.

l_حداقل سطح تفکیک برای احداث مراکز درمانی در مراکز نواحی ۳۰۰۰متر مربع است.

l_حداقل سطح تفکیک برای احداث مراکز توانبخشی در سطح شهر ۱۰۰۰متر مربع میباشد.

l_حداقل سطح تفکیک برای مراکز بیمارستانی شهری ۱۵۰۰۰متر مربع میباشد.

lضوابط و مقررات تراکم ساختمانی

l_حداکثر سطح اشغال مجاز در همکف در کاربری درمانی برابر ۴۰درصد نسبت به سطح کل قطعه میباشد.

l_حداکثر تراکم ساختمانی مجاز در کاربری درمانی برابر ۱۲۰ درصد نسبت به سطح کل قطعه است.

lتبصره:در صورت نیاز به افزایش تراکم ساختمانی با موافقت کمیسیون ماده۵مجاز خواهد بود.

lمقررات تعداد طبقات

lحداکثر تعداد طبقات مجاز در ساختمانهای واحدها و مراکز درمانی برابر ۳طبقه است.

lتبصره:در صورت نیاز به افزایش تعداد طبقات با موافقت کمیسیون ماده ۵ بلا مانع خواهد بود.

lمقررات پارکینگ

lبرای هر ۳ تخت بیمارستانی و هر ۵۰ متر مربع زیر بنا در درمانگاهها و مراکز بهداشت بایستی یک واحد پارکینگ تامین گردد.

lبهداشتی

lفعالیت های مجاز

lدر کاربری بهداشتی احداث ابریز گاه عمومی مجاز است.

lضوابط و مقررات تفکیک

lاین کاربری در داخل کاربری پارک و فضای سبز و یا در مجاورت معبرهای عمومی توسط شهرداری احداث خواهد شد لذا تفکیک ان ممنوع است و حداقل سطح لازم برای احداث این کاربری با توجه به موقعیت ان از ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر مربع خواهد بود.

lضوابط و مقررات تراکم ساختمانی 

lحداکثر سطح اشغال ۵۰ درصد مساحت کل زمین و تعداد طبقات یک طبقه خواهد بود و با توجه به موقعیت مکانی این کاربری احداث ابریزگاه درزیر زمین بلا مانع است که در این صورت رعایت ضوابط بهداشتی از قبیل عدم استشار بو به کاربری های مجاور و احداث نورگیری با مساحت حداقل ۱۲ متر مربع (۴*۳)و هواکش کامل با مساحت حداقل ۲ متر مربع (۲*۱)الزامی است.

ادامه

برای دستیابی به همه مطالب لطفا فایل را دانلود کنید

قیمت

رایگان

رمز فایل

www.memarneshan.ir

درباره نویسنده

مهدی خدایی رنزو پیانو: "معماران بهترین شغل را در دنیا دارند چون در دنیای کوچک، در جایی که همه چیز تقریبا کشف شده است، هنوز طراحی یکی از بزرگترین ماجراجویی های ممکن به شمار می آید" زاده سرزمین برف...

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان