اینجا هستید :
خانه معماری اقلیم و بوم شناسی تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

شناخت موقعیت جغرافیایی و ویژگی های آب و هوائی

تنظیم شرایط محیطی همدان ،اقلیم شناسی(Climatology) )عبارت است از مطالعه علمی اقلیم، یعنی توصیف و نمایش اقالیم، تجزیه و تحلیل عوامل، تفاوت بین اقالیم و کاربرد اطلاعات اقلیمی در حل مسائل جامعه و به عبارت دیگر هدف اقلیم شناسی عبارت است از کشف و تبیین رفتار طبیعی اتمسفر و بهره برداری از آن در جهت منافع انسان.

علم اقلیم شناسی از زمانهای بسیار دور برای انسان شناخته شده بوده و مردم آن را وضعیت درازمدت حالات اتمسفر می‌دانستند و آن را با بیان روزهای بارانی، هوای خشک و پر از گرد و غبار، بادهای شمالی یا جنوبی و غیره توصیف می‌کردند.
تقریبا تمام فعالیتهای بشری برای تداوم چرخه زندگی بطور مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر هوا و اقلیم است. غذایی که می خورید، آبی که می نوشید و یا در امور گوناگون مورد استفاده قرار می دهید، لباسی که برای مقابله با نوع خاصی از شرایط جوی بر تن می کنید، خانه و مسکنی که در آن سکونت دارید، کارهایی که روزانه در تلاش معاش انجام می‌دهید، و یا حتی تمام نیرویی که به مدد آنها ادامه حیات می‌دهید و بطور کلی تندرستی و عدم آن، همه و همه تحت سلطه و اقتدار آب و هوای قلمرو زیست شماست.

روش اصلی مطالعه در اقلیم شناسی، جمع نگری یا کلی نگری است یعنی برای مطالعه هر بخش از کره زمین محقق اقلیم شناس تمام ویژگی‌های آن مکان را در ارتباط با یکدیگر و به صورت مجموعه مرتبط بررسی می‌کند. در مطالعه اقلیمی داده‌های لازم در خصوص عناصر اقلیمی مانند دما، بارش و سایر عوامل اقلیمی جمع آوری شده و پردازش گردیده و در جهت شناسایی استعدادها و توانهای اقلیم‌های روی زمین و عملکرد این اقالیم در چرخه حیات برای زندگی انسان بکار می‌رود.

در اوایل دهه ۶۰ میلادی کتاب طراحی اقلیمی الگی Olgyay به امریکا و سپس جهان عرضه شد. این کتاب و سایر تحقیقات مشابه در جهت پاسخگویی به بحران اقتصادی احتمالی حاصل از کمبود نفت و فراورده های آن بود. با توجه به نیاز غرب به واردات میلیون ها بشکه نفت از خاورمیانه و اینکه این مکان کانون جنگ های متعدد بود و حتی برخی از دولت های منطقه از نفت به عنوان ابزاری سیاسی بهره می گرفتند، سیاست مداران و اقتصاد دانان کشورهای غربی را به اتخاذ سیاست های صرفه جویانه واداشت.

موقعیت جغرافیایی

شمال : استان زنجان

جنوب : استان لرستان

شرق: استان مرکزی  

غرب : استان های کرمانشاه و کردستان

وسعــــت : ۴۹۳/۱۹ کیلومتر مربع‌

جمعـیــت : بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ خورشیدی ۱۷۰۳۲۶۷ نفر

تقسیمات :  شهرستان , ۱۶ شهر , ۱۸ بخش , و ۶۸ دهستان

شهرستانها: اسدآباد – بهار – تویسرکان – رزن – کبودرآهنگ – ملایر – نهاوند – همدان/مرکز استان

در دهه ۵۰ خورشیدی چند اثر درباره اقلیم و معماری در ایران انتشار یافت. از این جمله اند کتاب های اقلیم گرم و خشک و اقلیم گرم و مرطوب مهندس محمود توسلی و اقلیم و معماری دکتر کسمایی که مباحث آن ها .هنوز در حد نظری باقی مانده اند و در عرصه ساخت و ساز، کاربرد عملی آن ها دیده نمی شود.

استان همدان از نوع اقلیم سرد و کوهستانی می باشد .
در استان همدان اقوام مختلف با فرهنگ‌ها و اداب و سنن خود زندگی می‌کنند بدین جهت زبان و گویش‌های فارسی، ترکی، لری و کردی در سطح استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به لحاظ توسعه کشاورزی، دامداری، معادن، صنایع (دستی و ماشینی) همدان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور است.

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

بررسی ویژگی های آب و هوایی

استان همدان با ۱۴۳ روز یخبندان در سال یکی از سردترین استان‌های کشور ا‌ست. سردترین ماه‌های سال، دی، بهمن، اسفند و گاهی فروردین ا‌ست. وزش باد در سطح استان تقریباً در تمام ماه‌های سال ادامه دارد.
به طورکلی آب وهوای استان در نتیجه وجود کوه های مرتفع،رودخانه ها وچشمه سارهای فراوان و پرآب و پستی و بلندی های زیاد،متغیراست.بدین ترتیب که هوای دره های شمالی کوه الوند،سرد وهوای دره های بخش مرکزی ملایم می شود.زمستان های این استان سرد و پربرف و باران و تابستان های آن معتدل است.
با توجه به پستی و بلندیهای زیاد، دشتها، مناطق کوهستانی، قله های مرتفع، رودخانه ها، چشمه سارها، مزارع، اشجار و سرآبهای متعدد، آب و هوای استان همدان متغیر است و معمولاً دارای زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای معتدل و ییلاقی است و به طور کلی در دره های شمالی کوه الوند و شمال استان سردتر و جنوب استان ملایم تر است.

تاثیر تابش آفتاب
به استناد گزارش‌های ایستگاه‌های سینوپتیک همدان ۔ نوژه، حداکثر مطلق درجه حرارت هوا در ا‌ین استان ۸/۳۶، و حدا‌قل مطلق آن ۶/۲۹- و متوسط حرارت آن ۶/۹ درجه سانتی‌گراد ا‌ست.گرم‌ترین ماه‌های سال با حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد تیر و مرداد ا‌ست و سردترین ماه‌های سال، با میا‌نگین ۴/۲۵- درجه سانتی‌گراد دی و بهمن ا‌ست.

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

تعیین زوایای تابش

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

وزش باد

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

معرفی و توصیف معماری و شهرسازی اقلیم سرد

• کالبد شهری و روستایی
• بافت شهری و روستایی حوزه اقلیمی سرد و کوهستانی در جهت مقابله با سرمای شدید شکل گرفته است . ویژگی های بافت شهری و -روستایی در این اقلیم عبارتند از :
۱-بافت متراکم و فشرده.
۲-فضاهای کوچک و محصور.
۳-بهره گیری از جهات آفتاب و زمین ( به عنوان عوامل تعیین کننده ی جهت استقرار و گسترش شهر و روستا و سیمای آنها).
۴-معابر باریک به موازات خط تراز زمین.
با توجه به شرایط اقلیمی منطقه سرد و کوهستانی در ایران به منظور جلوگیری از اتلاف حرارتی و کوران هوا ، بنا ها به صورت متراکم و فشرده و متصل و در کنار هم ساخته می شوند تا سطح تماس فضاهای گرم مسکونی با محیط سرد خارج کاهش یابد . همچنین بنا ها طوری کنار هم قرار می گیرند که یکدیگر را محصور نمایند و فضاهای شهری تا حد امکان کوچک شوند تا نفوذ جریان باد سرد به داخل فضاهای شهری کم گردد و تابش حرارت از سطح خارجی دیوارهای گرم ابنیه به فضاهای کوچک و محصور شهری ، هوای سرد آنها را تعدیل نماید .

فرم بنا
• برودت بسیار زیاد هوا در بخش عمده ای از سال ، در نواحی سرد و کو هستانی باعث شده است تا حداکثر استفاده از تابش آفتاب ، بهره گیری از نوسان روزانه دما ، حفظ حرارتی و جلو گیری از باد سرد زمستانی در فضاهای مسکونی امری ضروری گردد . لذا فرم بنا در جهت مقابله با سرمای شدید طراحی و اجرا می شود . در ادامه ، به توضیح خصوصیات کلی فرم بنا در این اقلیم خواهیم پرداخت.
• هوا در بخش عمده ای از سال ، در نواحی سرد و کو هستانی باعث شده است تا حداکثر استفاده از تابش آفتاب ، بهره گیری از نوسان روزانه دما ، حفظ حرارتی و جلو گیری از باد سرد زمستانی در فضاهای مسکونی امری ضروری گردد . لذا فرم بنا در جهت مقابله با سرمای شدید طراحی و اجرا می شود .

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

جهت ساختمان با توجه به اقلیم

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

بررسی مشخصات معماری خانه های استان همدان

۱ -ساختمان های درون گرا با حیاط مرکزی.
۲ -استفاده از ایوان و حیاط کوچک در بنا.
۳ -پلان ، فرم بنا و نحوه قرار گیری آن.
۴- اتاق های کوچک با ارتفاع کم.
۵- بازشوهای کوچک.
۶- دیوارهای نسبتا قطور.
۷- بام های مسطح.

معرفی بنای قدیمی همدان

کاروانسرای حسین خانی
از جنوب و غرب به خیابان محدود می‌شود و دو ضلع دیگرِ زمینِ آن کاملاً صاف و راست‌گوشه است. روبه‌روی آن، در آن سوی خیابان غربی، سرایی به نام «سرای مرغی» واقع است.

کاروان‌سرای حسین‌خانی، همچون دیگر کاروان‌سراها، حیاطی وسیع دارد که قوام همه اجزای طرح به آن است- حیاطی که حیات همه طرح بدان بسته است. حجره‌های کثیر در یک طبقه در اطرافِ این صحن نشسته و بدان رو کرده‌اند.

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

ایجاد استحکام در هندسه طرح و تنوع بخشیدن به ضرباهنگ نماها، در عینِ حفظ تعادل و تقارن در آنها، و معنا بخشیدن به اشکال با کنار هم نشاندن شکل‌های کوچک و بزرگ دغدغه همیشگی معماران قدیم بوده است.

نیل به این خواسته‌ها در کاروان‌سرا، به سبب گستردگی صحن و کوچک بودنِ نسبتِ ارتفاع بدنه به ابعاد افقی صحن و کثرت حجره‌های مشابه و مکرر، دشوارتر از بناهای مشابه بوده است. در کاروان‌سرای حسین‌خانی، برای نیل به این مقاصد، بدنه صحن در میانه هر جبهه به شکلِ نیم‌شش عقب نشسته است. به‌علاوه، در این نقاط، بنا در حد دو طبقه ارتفاع یافته و در نتیجه، در مرکز هر جبهه، ایوان‌گونه‌ای پدید آمده است.

این تغییرِ رُخ‌بام صحن و بیرون‌زدگی حجم‌هاموجب شده است که ارتفاع جدارهای صحن بیشتر جلوه کند و تناسبات بهتری برای صحن حاصل آید و ضرب‌آهنگِ نمای داخلی نیز تنوعی خوشایند بیاید.

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

دهانه‌های دیگر در دو اندازه یک در میان در کنار هم نشسته‌اند و بعضی از دهانه‌های کوچک‌تر به کفش‌کن حجره‌ها اختصاص دارد. قاعده فرد بودن تقسیمات در همه جبهه‌ها مراعات شده است. نکته شایان توجه این است که این تقسیمات در داخل ایوان‌گونه‌ها نیز ادامه یافته است. به عبارت دیگر، ایوان‌گونه‌ها در برش افقی از ترکیبِ یک دهانه بزرگ‌تر با دو دهانه کوچک‌تر پدید آمده است (در دهانه‌های کوچک‌تر، پلکان طبقه بالا را تعبیه کرده‌اند). در جلو هر حجره، ایوانچه‌ای بوده که پناهی برای حجره و سایه‌روشن مطلوبی برای نمای صحن فراهم می‌آورده است.
بعدها بسیاری از ایوانچه‌ها را حذف و به حجره‌ها افزوده‌اند. با شکل کشکولی صحن، ایوانچه‌های کنج‌ها نسبت به دیگر ایوانچه‌ها تغییر زاویه یافته و تنوعی دیگر در طرح نما و حجم داخلی ایجاد شده است.

شیوه حل مشکل همیشگی فضاهای واقع در کنج به کمک ایوانچه‌های مذکور شایان توجه است. همه حجره‌های کنج‌ها، همچون دیگر حجره‌ها، مستطیل‌شکل و کامل است؛ و قرار گرفتن آنها در کنج سبب تغییر شکلشان نشده است. مشکل وصول به آنها نیز صرفاً با ایوانچه‌هایی به سادگی و زیبایی حل شده است. ورودی‌های صحن در ایوان‌گونه‌های جنوبی و غربی واقع است که از سَردَرهای ساده‌ای در خیابان آغاز و، با راهرو یا هشتی کوچکی، به صحن ختم می‌شود. به جز این سَردَرها، بنا نما و تظاهر بیرونی ندارد. نکته شایان توجه دیگر در طرح این کاروان‌سرا شیوه حل مسئله اختلاف سطح است.

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

تنظیم شرایط محیطی همدان

توجه

جهت خواندن ادامه مطلب لطفا فایل پاورپوینت زیر را دانلود کنید.

قیمت

رایگان

دریافت فایل

دانلود پاورپوینت

رمز فایل

www.memarneshan.ir

درباره نویسنده

بهناز عزیزی زیباترین معماری من ساختن ذهن و دل خویشتن است...

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان